Andrej Barna oborio juniorski rekord Srbije na Evropskom prvenstvu

Pon, 11.07.2016 - 00:10 -- dejan.vukovic

Subotički plivač, Andrej Barna tri puta je obarao državni rekord u disciplini 50 metara slobodno na juniorskom Evropskom prvenstvu koje je održano u Mađarskoj.

Dosadašnji rekord držao je Milorad Čavić sa vremenom 22.74 koji je postavio 2002 godine. Barna je ovaj rezultat na Evropskom prvenstvu popravio čak tri puta. Prvo je u kvalifikacijama popravio rekord za 7 stotinki isplivavši 50 metara za 22.67. Bio je treći i ostvario plasman u polufinale gde je ponovo za 7 stotinki popravio svoj rezultat koji je tada iznosio 22:60 što mu je donelo četvrto mesto i plasman u finale. Barna je još bolje plivao u finalu i po treći put u toku dana oborio državni rekord koji sada iznosi 22.51. sa ovim rezultatom subotičanin je osvojio peto mesto na Evropskom prvenstvu na 50 metara slobodno. Noviprvak Evrope je Izzo Giovanni iz Italije sa vremenom 22.09.

Koliko je vredan ovaj rezultat govori i podatak da je ovo ujedno i najbolje vreme u Srbiji ove godine i čini ga drugim najbržim plivačem ove discipline u Srbiji ikad.

Poredak pet najboljih izgleda ovako:

• Milorad Čavić 22.29
  • Andrej Barna 22.51
  • Boris Stojanović 22.70
  • Velimir Stjepanović 23.14

Barna Andrej se na Evropskom Prvenstvu takmičio i u disciplini 100 metara slobodno gde je takoše stigao do finala i osvojio peto mesto sa vremenom 49.85.

Najuspešnija takmičar iz Srbije je Anja Crevar koja je osvojila dve medalje. Postala je prvakinja Evrope u trci na 400 metara mešovito sa rezultatom 4:41.54.  Poboljšala je svoju A olimpijsku normu i oborila rekord Srbije u ovoj disciplini. Osvojila je i bronzanu medalju u disciplini 200m mešovito gde je popravila lični i nacionalni rekod za pola sekunde sa vremenom 2:14.41.