13.05.2016. u prostorijama Saveza strukovnih društava počela je trodnevna konferencija pod nazivom "Odnosi Evropskog građanstva prema Evropskoj Uniji".
Organizatori konferencije su bilib Institut Republikon iz Mađarske i Društvo za regionalne nauke iz Srbije.
Detalji iz voditeljskod dela konferencije - Boris Šuman
Institut Republikon iz Mađarske zahvaljujući sufinansiranju programa Evropa za građane i građanke uz međunarodnu saradnju realizuje projekat u okviru kojeg uz pomoć istraživanja, domaćih i inostranih konferencija i kulturnih događaja proučava odnose Evropskog građanstva prema Evropskoj Uniji, posmatra intenziviranje ekstremizma, odnosno teži ka poboljšanju privrženosti i opredeljenosti prema demokratskoj svesti i osnovnih Evropskih vrednosti. Pored toga, cilj Intstituta Republikon da skreće pažnju domaće i evropske javnosti na uspehe koje je Evropska Unija postigla do sada, na povoljnosti koje pruža svojim državama članicama, odnosno naglašava značaj opširne informisanosti javnosti i uključivanje javnosti u procese odlučivanja oko evropskih tema, u cilju poboljšanja rada EU i savladavanja mogućih izazova.
Društvo za regionalne nauke iz Subotice je partner i suorganizator predviđene konferencije. Društvo objedinjuje predstavnike naučnih organizacija, društava i svih ekperata koji svojim aktivostima imaju uticaj na razvoj zajednice i regije u Jugoistočnoj Evropi.
Republikon redovno organizuje konferencije u inostranim zemljama u okviru EU projekata. Projekat u okviru programa Evropa za građane je prepoznat pod nazivom „Totalitarizam u pretpristupnoj državi“. Zadata tematika projekta obuhvata totalitarizam, istorijsko nasleđe Evropskih zemalja, euroskepticizam, i odnos građanstva prema Evropskoj Uniji, što je i tema današnje konferencije, odnosno radionica.
Očekujemo od svih učesnika - predstavnika raznih političkih partija, institucija, nevladinih organizacija, državnih organa, mladih – da iznesu svoje mišljenja o mogućnostima i eventualnim nedoumicama prema priključivanju Evropskoj Uniji.
Smatramo da je neophodno stvarati odgovarajuće uslove za građansku saradnju bez obzira na političku i nacionalnu pripadnost, tako da su danas dobrodošli svi koji žele da konstruktivno doprinose razjašnjavanju postojećih problema i da zajedno raspravljamo o predstojećim mogućnostima.
U nasatvku su govorili:
- rukovodioc Odseka za lokalni ekonomski razvoj Grada Subotice Melindu Nađ Kišereš
- predstavnike Instituta Republikon, iz Budimpešte, Elzu Morčanji i Petera Hana, prezentaciju na temu „Odnosi građanstva prema Evropskoj Uniji“.
- Andrija Aleksić, predstavnik fonda „Evropski Poslovi” AP Vojvodine tema: Put Srbije ka Evropi.
- Ana Nikolov, predstavnica kancelarije AEBR u Srbiji: tema „Mladi i proces pristupanja Evropskoj uniji“.
Kratka predavanja vezano za odnose raznih civilnih grupacija, partija, organizacija prema Evropskoj Uniji održali su Boris Šuman, novinar; Mirko Bajić, predsednik Saveza bačkih Bunjevaca; Zvezdan Kalmar, Petar Pantelinac.
Praktična radionica na temu “Uticaj Evropske unije na svakodnevni život u Srbiji”
Učesnici po oblastima su bili:
- Infrastruktura: Andrea Kikić, direktorica Doo Regionalna Deponija, Subotica
- Finansiranje implementacije prekogranične saradnje: Ervin Eros, Cesci Balkans, Novi Sad
- Omladina: Dejana Baltes, Kancelarija za mlade, Subotica
- Zaštita životne sredine: Ištvan Hulo, predsednik Društva Ekologa „Rihard Čornai”