Subotičani žele da uče jezik sredine

Sre, 28.10.2009 - 15:16 -- urednik

Srbi i Mađari pričaju na engleskom jeziku

Zbog sve češćih situacija kada mladi Subotičani zbog nepoznavanja srpskog ili mađarskog jezika na sportskim i drugim susretima komuniciraju na engleskom jeziku Gradska uprava je prošle godine inicirala da jezik društvene sredine bude izborni nastavni predmet koji bi se ocenjivao. Međutim, na zahtev koji bi pozitivno uticao na komunikaciju u višejezičnim sredinama Ministarstvo prosvete još uvek nije poslalo službeni odgovor, niti sugestiju.

Ljubica Kiselički, pomoćnica gradonačelnika za obrazovanje i kulturu, kaže da je Subotica prvi grad koji je zatražio od države da preuzme rešavanje ovog problema i da je učinjena velika greška kada je učenje mađarskog jezika povučeno iz obaveznog školskog programa.

- Fakultativno učenje jezika društvene sredine ne daje nikakve rezultate, odnosno grupe đaka koje se formiraju raspadnu se pre kraja školske godine. Zbog toga smo predložili da jezik društvene sredine bude barem izborni i da se ocenjuje. Odgovor nismo dobili, a grad je došao u situaciju da ne može da obezbedi deci rešenje za komunikacijski jaz. Pitamo se šta je svrha obrazovanja, ako ne omogućava elementarnu komunikacija, jer je to pitanje većeg građanskog vaspitanja od samog istoimenog predmeta - kaže Ljubica Kiselički.

Prema njenim rečima "u poslednje vreme je studenti sve češće pitaju zbog čega nisu učili mađarski jezik, dok u vaterpolu klubu deca govore engleski jezik, jer jedan mališan pohađa nastavu na mađarskom, a drugi na srpskom jeziku".

Za razliku od osnovnog š kolskog obrazovanja u predškolskoj ustanovi "Naša radost" već nekoliko godina postoje dvojezične grupe, u kojima se osim na srpskom ili hrvatskom jeziku komunicira i na mađarskom što je dobar temelj za nastavak učenje ovog jezika. Kada nastave školovanje učenici se teško snalaze sa nepostojećim predmetom, iako je u subotičkim školama oko 2.000 đaka izrazilo želju da uči jezik svojih drugara.

Neobavezna nastava i nemogućnost da se osiguraju udžbenici i nastavni kadar doveo je do problema, odnosno pada nivoa znanja mađarskog jezika među mladima.

- Subotica je specifična sredina sa tri službena jezika na  šta smo ponosni, ali nam to daje obavezu da održimo tolerantnost i suživot bez incidenata što je malo moguće bez razumevanja jezika. Nesporazumi među mladima su često rezultat loše omunikacije, a naša inicijativa bi preventivno uticala na takve situacije - zaključuje Ljubica Kiselička.

"Blic"

 
 
 
 

Ličnosti: 
Autor teksta: 
Custom Search