Odbojkašice Spartaka velike i u porazu

Uto, 02.02.2010 - 22:00 -- dejan.vukovic

Istres - Spartak 3:1 (22:25, 25:22, 25:23, 25:18, zlatni set: 15:12)

Odbojkašice Spartaka su završile evropsku priču, ali se sa velikom dozom nepristrasnosti mora reći nezasluženo. Obe ekipe su iznele utakmicu uz mnogo emocija, radovale su se domaće tek posle "zlatnog seta", a "golubice" zaista mogu da žale zbog nekoliko odličnih prilika. Povele su sa 1:0 u setovima, a potom su imale veliku prednost od 10:5 u "zlatnom setu". Bukvalno je nedostajala jedna lopta, jedna odbrana, pa čak u finišu možda i sudijska greška manje.

Spartak je odlično počeo prvi set, pa je uz dva asa Češljareve Spartak poveo sa 3:0. Vodile su "golubice" i sa 6:3 posle bloka Nikićeve, ali su domaće serijom od 5:1 kojom je dirigovala Mikuškova stigle prve na tehnički tajm-aut iz prednost od 8:7. Na žalost, odbojkašice iz Subotice su napravile nekoliko grešaka, pao je as, poklonjena je lopta u kontri, a Bokanova je ispucala dijagonalu u aut za 11:8 u korist Istra. Kada je bilo najpotrebnije proradio je blok Spartaka. Tanja Bokan je blokirala za 11:14, potom Duda Stojanović za 12:13, Stojanovićeva je zaustavila potom i Cvetanovićevu u akciji "1 na 1", a Kristina Češljar beleži treći as za 16:14. Iako su bile pod velikim pritiskom nisu popuštale ni za pedalj. Ni as servis Cvetanovićeve nije poremetio igru Spartaka. Uz malo sreće Nikićeva poentira za 23:22, set loptu Spartaku donosi Bokan. Ivana Vasin je potom zadala dosta muke primačima Spartaka, no u kontri Dubravka Stojanović rešava set sa 25:22.

Ponovo je Spartak bolje otvorio drugi set. Uz tri poena Stojanovićeve povele su "golubice" sa 5:3. Mogla je prednost posle biti i ubedljivija, no odlična Ivana Vasin je sa dva kuvanja održala Istr u igri. Posle sjajne odbrane Sanje Memišević i kontre koju koristi Tanja Bokan Spartak je poveo sa 11:8. No, dobra odbrana Istra, te kontre Cvetanovićeve i Mikuškove donose prednost Francuskinjama od 13:12. Serija Francuskinja se nastavila, Spartak nije pratio koncepciju igre, a serijom od 8:1 Istr je stigao do velike prednosti od 16:12. Odbrana Istra je bila bez greške, nije bilo prolaza za prvotimke Spartaka koje su tada gubile sa 13:18. Servisi Sare Klisure poremetili su igru Istra dovoljno da Spartak izjednači na 19:19, ali ne i da povede. Dve dobre odbrane donele su prednost Istru od 23:20, a Spartak servis greškama poklanja domaćinu još dva poena.

Do prvog tehničkog tajm-auta trećeg seta domaće su stigle do prednosti od 8:5. Najviše je "golubice" namučila Mađarica Valerija Hejaš sa tri vezana poena, a blok i odbrana Istra su ponovo dobro funkcionisali. Dobar servis Češljareve i zatvaranje Hejašove od strane Stojanovićeve bili su dobitna kombinacija da Spartak povede sa 10:9. Vodila se velika borba sve do drugog obaveznog odmora, kada su Todova i Hejašova donele prednost Istru od 16:14. Hrabro su se borile odbojkašice Spartaka i nije se videla razlika u iskustvu ove dve ekipe. Dobri dvojni blokovi Stojanovićeve, Klisure i Medićeve doneli su Spartaku prednost od 19:18, ali u mini seriji Istr stiže do vođstva od 22:19. Stigle su i to "golubice", bilo je 23:23, ali su ponovo servis greške omogućile Istru da dođe do prednosti od 2:1.

Ni četvrti set nije manjkao što se neizvesnosti tiče. Spartak je bo za nijansu bolji, a dva snažna smeča Tanje Bokan bili su dovoljni da na prvom obaveznom odmoru bude 8:7. Na servis Ivane Vasin Istr je napravio veliku seriju od 5:0 i po ko zna koji put u ovom meču preokrenuo rezultat. Taman kada je Spartak bio nadomak izjednačenja, ponovo je Hejašova donela veliku prednost Istru. Finiš seta doneo je ponovo dve greške Spartaka, prvo na prijemu, a potom u napadu, i ponovo je Spartak poklonio svom protivniku poene za pobedu.

Zlatni set protekao je identično kao cela utakmica. Još jednom je Hejašova bila nerešiva enigma za blok Spartaka, vezala je tri poena za prednost Istra od 3:1. Povele su domaće i sa 5:4, a tada je na servis stala Sara Klisura. U jakom servis - blok ritmu Spartak je posle dvojnog bloka Bokan - Nikić poveo sa 10:5. Ni visoko vođstvo nije značilo da je tu kraj. As servisi Vobrove tope prednost "golubica" na 9:10, a Todova poravnava na 10:10. Kod rezultata 12:11 za Spartak ostaje pitanje o dve sudijske odluke, pogotovo oko nedosuđenog blok auta pri smeču Olivere Medić, posle čega Istr vodi sa 13:12. Meč loptu donosi Hejašova, a nakon slabijeg napada Spartaka kontru za pobedu realizuje Mikuškova.

Istr, sala: Al Polivalante, gledalaca: 500. Sudije Sari Kolemainen (Finska) i Frenki Tanti (Malta).

Istres: Tod 13 (2 bloka, 2 asa, 2 sg), Hejaš 24 (1 blok, 2 asa, 3 sg), Vasin 5 (3 asa, 2 sg), Lemoanj (libero), Mikuškova 16 (2 bloka, 2 asa, 3 sg), Cvetanović 8 (2 bloka, 1 as), Ulmu 5 (2 bloka, 2 sg), Aleterak, Vobrova 2 (2 asa, 2 sg), Desan. Trener: Frederik Guerin.

Spartak: Bokan 20 (2 bloka, 2 sg), Nikić 13 (3 bloka, 1 as, 3 sg), Stojanović 17 (4 bloka, 2 asa, 3 sg), Medić 5 (2 bloka, 1 sg), Češljar 5 (3 asa, 3 sg), Klisura 11 (2 bloka, 3 asa), Memišević (libero), Marković (1 sg), Helić 1 (1 as, 1 sg), Šimić. Trener: Saša Nedeljković.

N. Stantić

Odbojkašice Spartaka doputovale su u Francusku na revanš meč osmine finala Čelendž kupa, u kome se sastaju sa ekipom Istres. Pre nedelju dana u Subotici u njihovom prvom okršaju bilo je 3:1 u korist Spartaka, tako da im je za dalji prolaz potrebno da osvoje dva seta.

Ukoliko ostvare plasman u četrvtfinale biće to najbolji plasman u istoriji subotičkih kluba.

Post date: Pon, 01.02.2010 - 21:30
Post date: Pon, 01.02.2010 - 14:00