Subotica i Nansi - Secesija na dva različita dela kontinenta

Uto, 22.11.2016 - 18:30 -- nikola.tumbas

Predavanje i prezentacija  „Subotica i Nansi: Secesija na dva različita dela kontinenta“ u organizaciji Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Subotice održana je u Srpskom kulturnom centru u Parizu 17.11. 2016.godine uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.

Arhitektura secesije povezuje gradove Suboticu i Nansi, koji se nalaze na dva različita kraja evropskog kontinenta i zajedno sa još oko 20 gradova čine Mrežu gradova secesije.  Prezentacija je imala za cilj da prenese zajedništvo u  umetnosti secesije utkane u vizuelni identitet oba grada.

Nakon uvodne reči Nede Džamić, istoričara umetnosti – konzervatora iz Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture Subotica  o gradu Subotici, radu Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i Mreži gradova secesije u kojoj se Subotica nalazi od 2013. godine prikazan je kratak film o arhitekturi secesije u Subotici u izdanju Dinovizije sa muzikom Lajko Feliksa.

Dalji program je osmišljen u formi predavanja u kome je Gordana Prčić Vujnović, arhitekta – konzervator iz Međuopštinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture  predstavila  arhitekturu secesije u Subotici uz fotografije Gradske kuće, Sinagoge, secesijskog kompleksa na Paliću,  stambene palate Ferenca Rajhla, palate Mikše Demetera  i brojnih drugih secesijskih objekata čiji je autor Željko Vukelić. Da secesija nije bila samo dominanta u arhitekturi, nego da je imala i vodeće mesto u dizajnu (nameštaja, stakla, keramike...) govorila je Valeri Tomas, konzervatorka iz Muzeja Škole Nansi, vila Mažorel, predstavljajući Nansi školu kao primer francuskog art nuvoa.

Pored filma i prezentacije, ovaj događaj je pratio i dvojezični katalog  u izdanju MZZSK Subotica sa prevodom Zorice Mandić, profesora francuskog jezika.

Publika koja se odazvala u lepom broju pokazala je veliko interesovanje prema ovoj umetnosti u Subotici i Nansiju, te je prezentaciju pratio živi razgovor između  publike i učesnika.  Publika je bila mešovita, bili su tu i žitelji Pariza poreklom iz Srbije. Veliku je čast učesnicima priredila Klod Mandrat, novinarka iz Bordoa koja istražuje i piše o secesiji, a posebnu oblast njenog  interesovanja čini umetnost Žolnai keramike, koja je iz Bordoa doputovala isključivo radi predavanja.

Predavanje i razgovor je vođen uz prevođenje Nikole Letić, saradnika za kulturne delatnosti u Srpkom kulturnom centru.

Predusretljivot i ljubaznost  Slavice Petrović,  direktora-ministra  savetnika, Nikole Letić , saradnika za kulturne delatnosti, Nataše Veljković,  Miljane Đorđević, stažista Srpskog kulturnog centra, kao i prisustvo Aleksandra Tokovića, direktora MZZSK iz Subotice omogućili su da ovaj događaj  protekne u prijatnoj atmosferi.   
 

Autor teksta: 
Fotograf: 
Custom Search