Realizacija projekta „Zaštita biodiverziteta jezera Palić i Ludaš“ ide svojim tokom

Sre, 06.12.2017 - 15:56 -- nikola.tumbas
Kolekcija članaka: 
Zvučni zapis press konferencije
Zvučni zapis press konferencije

Predstavnicima medija o trenutnom stanju na realizaciji ovog za grad najznačajnijeg projekta govorili su gradonačelnik Bogdan Laban, direktori JP za upravljanje putevima, urbanističko planiranje i stanovanje, JKP „Vodovod i kanalizacija“ i JP „Palić-Ludaš“, Predrag Radivojević, Đerđ Šugar i Marta Dobo, i projekt-menadžer Ervin Molnar.

Mišel Roman izpred GIZ-a se zahvalio gradonačelniku i timu na realizaciji projekta kojeg sada više ništa ne sprečava da se ostvari.

U nastavu prilog sa www.subotica.rs

- Za nešto više od godinu dana Grad Subotica ispunio je sve preduslove koji su bili neophodni za početak implementacije projekta 'Zaštita biodiverziteta jezera Palić i Ludaš' i 17. novembra 2017. godine potpisan je ugovor o finansiranju između nemačke 'KfW' banke, Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Grada Subotice, JP 'Palić Ludaš' i JKP 'Vodovod i kanalizacija'. Ugovor o finansiranju potpisan je na iznos donacije od 6,5 miliona evra. U momentu kada smo preuzeli projekat eksproprijacija zemljišta koje čini zaštitni pojas jezera nije bila ni započeta, dakle nijedan predmet nije bio rešen – istakao je gradonačelnik Subotice Bogdan Laban na današnjoj pres-konferenciji, održanoj u Medija-centru Gradske kuće povodom realizacije projekta „Zaštita biodiverziteta jezera Palić i Ludaš“.

11507_1.jpg

U strukturi ulaganja, naveo je gradonačelnik Laban, 67 odsto sredstava namenjeno je za izgradnju kanalizacione mreže naselja Palić i spojnog potisnog voda koji će buduću mrežu povezati sa prečistačem, 23,8 odsto za izgradnju  zaštitnog pojasa oko jezera Palić i Ludaš (ozelenjavanje, izgradnja inspekcijske staze i biciklističke staze), 6,2 odsto za unapređenje prečistača otpadnih voda i tri odsto sredstava za biomanipulacija (izlov alohtonih vrsta ribe).

- U ovom momentu očekuje se angažovanje stručnih konsultanata od strane ministarstva, nakon čega ćemo, uz njihov nadzor i uputstva, pristupiti raspisivanju tendera za nabavku radova na izgradnji kanalizacione mreže u naselju Palić i spojnog potisnog voda. Otpočeće se i sa pripremnim aktivnostima za izgradnju zaštitnog pojasa oko jezera Palić i jezera Ludaš, kao i aktivnostima vezanim za biomanipulaciju – istakao je Bogdan Laban.

Predstavnik GIZ-a, nemačke organizacije za međunarodnu saradnju, Mišel Roman, rekao je da je ovo zaista veliki korak ka sanaciji jezera Palić i Ludaš, da su svi preduslovi ispunjeni i da je potpisan ugovor o realizaciji projekta.

- Prekvalifikacija izbora konsultanta je završena i sada sledi krajnji izbor međunarodnog konsultanta. Očekujemo da, ako sve bude teklo po planu, već u februaru 2018. godine izabere konsultant i da ozbiljno krenemo u realizaciju ovog značajnog projekta – kazao je Mišel Roman.

Projekt-menadžer, Ervin Molnar, naveo je da je u periodu od godinu dana, u okviru preduslova za početak implementacije projekta, odnosno izgradnje kanalizacione mreže i spojnog potisnog voda za naselje Palić, izrađena kompletna projektno tehnička dokumentacija za buduću kanalizacionu mrežu, crpnu stanicu i spojni potisni vod kojim će mreža biti povezana sa gradskim prečistačem otpadnih voda.

- Organizovan je zbor građana MZ ’Palić’ na kome smo ih informisali o značaju projekta i koracima koje je neophodno preduzeti da bi se adekvatno ispunili preduslovi za izgradnju kanalizacione mreže. Akcija je bila uspešna, jer je umesto  700 potpisanih izjava, koliko je bilo potrebno, prikupljeno oko 750 potpisanih izjava kojima vlasnici objekata u naselju Palić potvrđuju zainteresovanost za priključenje na buduću kanalizacionu mrežu. Na taj način potvrđena je i opravdanost ulaganja u ovaj deo projekta  – rekao je Molnar.

Prema njegovim rečima, druga najvažnija mera projekta – izgradnja zaštitnog pojasa definisana je u smislu obezbeđivanja zemljišta, odnosno preduslov je da grad obezbedi zemljište u svom vlasništvu.

- Trenutno je u toku procedura eksproprijacije zemljišta. Istočna obala jezera Palić je završena i može da se počne sa radovima, a na redu su zapadna obala četvrtog sektora, južna obala četvrtog sektora i kompletna obala trećeg sektora jezera Palić. Nakon realizacije geodetskih radova, kojima se definiše obalni pojas, pristupićemo eksproprijaciji i ovog dela zemljišta – najavio je Ervin Molnar.

On je naveo da je zaštitni pojas jezera Ludaš definisan u aprilu 2017. godine usvajanjem Plana detaljne regulacije za obalni pojas Ludaškog jezera, da je potom pristiglo rešenje Vlade Srbije o utvrđivanju javnog interesa za prvu od pet faza obalnog pojasa jezera Ludaš i da se početak eksproprijacije može očekivati u prvom kvartalu 2018. godine.

*

Prilog u celini pres-konferencije sa temom realizacija projekta „Zaštita biodiverziteta jezera Palić i Ludaš“ preslušajte u nastavku.

Više o ovoj temi...

Problematika koja se tokom leta stvorila rastom invazione tropske biljke vodene salate, na kraju je ipak na pravcu da se reši.

Hajnalka Bognar Pastor, članica gradskog veća zaduženog za poljoprivredu je objasnila da pošto u budžetu nije bilo predviđeno sredstava da se ovako nešto radi, moralo se naći neko vanredno rešenje i kako kaže uspeli su da preko javne nabavke angažuju firmu DTD koja je krenula u skidanje biljke sa površine jezera. Ostatci osušene vodene salate koji bi mogli pasti na dno jezera, kasnije bi se pretvorili u mulj i pokvarili kvalitet vode kakav je sada.

U pitanju je i problematika vlasništva, odnosno titulara koji bi morao da se brine o ovom delu jezera, zbog čega je i došlo do problema. Pa ako se još ne zna vlasništvo nad tom parcelom...

detaljnije
Post date: Čet, 28.11.2024 - 23:44

Žika Reh, pojašnjava zašto je pojava vodene trave dobar znak za IV sektor jezera Palić.

Post date: Pon, 05.06.2023 - 14:34

Данас је, у Великој већници Градске куће, одржана завршна конференција пројекта „Заштита биодиверзитета  и вода језера Палић и Лудаш” (ECOLACUS). Конференцији је присуствовао и градоначелник Стеван Бакић који је, тим поводом, истакао како одлука да Влада Немачке преко своје  Развојне „KfW“ банке средства која су била намењена за решавање проблема биодиверзитета на подручју Балкана усмери ка Суботици није донета без разлога.

Након више експертских мисија за процену успешности пројекта ’Заштита биодиверзитета и вода језера Палић и Лудаш’, Влада Немачке је констатовала да једино локална самоуправа Суботица има капацитет за реализацију пројекта и урадила је потребне активности како би се сва средства у...

detaljnije
Post date: Uto, 20.12.2022 - 18:48

Današnjom press konferencijom je obeležen kraj prolekta Ecolacus na kojem su svi relevantni učesnici dali izjave i odgovarali na pitanja novinara.

Osnovno,broj invazionih vrsta riba je smanjen prilično, a kvalitet se vode popravio, jer štuka i smuđa ima u većem broju, a oni su znak kvalitetnije vode.

U prilozima govore, Marta Dobo direktorica JP PAlić Ludaš, Vinko Tamaš, stručni saradnik JP Palić Ludas,  Sonja Mandić, direktorica ZOO vrta Palić kao i Marko Stojčić koji je bio na čelu projekta Ecolacus.

Post date: Sre, 12.10.2022 - 19:43

Press konferencija sa prikazom izlova 900 kg babuški povodom završetka kampanje selektivnog izlova (peti) invazivnih vrsta riba u IV sektoru jezera Palić u 2022. godini, koji se realizovalo u sklopu Ekolakus (Ecolacus) projekta, „Zaštita biodiverziteta i voda jezera Palić i Ludaš“.

Kampanja traje od 7 do 28 februara a nastavlja se u septembru.

Do sada je izvađeno oko 200 tona ribe...

Kvaliteta vode je je još uvek u petoj kategoriji ali samo zbog jednog faktora - prozirnosti. Ostale karakteristike su mnogo bolje nego što su bile pre, navodi Stojčić.

Višeo svemu u prilozima govore Marta Dobo, direktorica JP Palić Ludas, Vinko Tamaš, stručni saradnik javnog preduzeća i Marko Stojčić...

detaljnije
Post date: Čet, 24.02.2022 - 19:54
Custom Search